Небезпека вірусу для бджіл

Американські біологи виявили, що ізраїльський вірус гострого паралічу (IAPV), який вражає бджіл, може змінювати їх поведінку, змушуючи заражені особини проникати в сусідні колонії. Результати дослідження опублікував науковий журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

За останні 20 років біологи відкрили безліч прикладів того, як паразити навчилися маніпулювати поведінкою своїх господарів і безпосередньо керувати їх діями. Яскравим прикладом подібних «ляльководів» вважаються грибки з роду Ophiocordyceps, які перетворюють тропічних мурах у «зомбі».

«Найцікавіше те, що зараження вірусом IAPV підвищує ймовірність, що особини, якi його переносять, будуть прийняті в чужі колонії бджіл. Якимось чином вони обходять варту вулика, чого серед бджіл зазвичай не відбувається», — прокоментував один з авторів дослідження, професор Іллінойського університету Адам Долезал.

Професор Долезал і його колеги виявили, що настільки ж просунутий арсенал засобів, завдяки якому можна дуже гнучко й широко маніпулювати поведінкою бджіл, виявився характерний для широко розповсюдженого патогена перетинчастокрилих, вірусу IAPV. Зараження цим вірусом призводить до того, що бджоли швидко втрачають рухливість і вмирають, через що може загинути весь вулик.

Бджолярі й біологи давно помітили, що комахи, яких заразив IAPV, на перших стадіях розвитку хвороби часто поводяться дивним чином. Вони забувають дорогу додому після збору нектару й летять не у свій вулик, а в сусідні колонії бджіл. У випадку з пасіками це нерідко призводить до швидкого поширення вірусу по всій їх території.

Подальше вивчення цього вірусу, як сподіваються вчені, допоможе їм розкрити всі зміни в програмі поведінки бджіл, які він виробляє. Їх аналіз дозволить зрозуміти, як захистити пасіки від IAPV і інших схожих на нього вірусів, які часто викликають масову загибель бджіл і змушують блжіл масово залишати колонію.
12.05.2020 13:28
Источник: SuperAgronom.com
Похожие новости


© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна
© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна