Cірі піщані дюни у Білорусі

На півдні Білорусі, в Поліссі, замість пейзажів зелених полів цьогоріч можна побачити сірі піщані дюни і пилові бурі.

Про це пише planetabelarus.by

Фермер з Білорусі Андрій Башмак вже не один десяток років займається рослинництвом. Його поля розташовані в Лоєвському районі. Він каже, що таких піщаних бур як цієї весни ще не бачив.

«Піском засипало все, навіть меліоративні канали. Пил йшов із сусідніх полів. Там тільки посіяли зернові — і піднялася ця буря», — розповідає Андрій.

У господарстві Хойнікского району «Імені І. П. Мележа» теж не пригадують схожої весни.

«З огляду на погодні умови, намагалися завчасно провести сівбу. Посіяли кукурудзу, але через нестачу вологи насіння лежало в землі і не сходило, а тут ще вітри», — говорить головний агроном господарства Євген Денгубенко.

Подібні пилові бурі на Поліссі, кажуть фахівці, були і десять, і двадцять, і навіть сто років тому.

Тільки за останні 40 років, за даними Інституту ґрунтознавства та агрохімії Академії наук, в Білорусі їх було зафіксовано понад 350. І велика частина — у Гомельській і Брестській областях: там проведена меліорація та переважають більш пухкі, легкі піщані ґрунти, а також осушені торфовища — вітрові нічого не варто підняти і перенести сухі частинки на великі відстані.

Однак в останній рік ситуацію ускладнює відсутність опадів: у квітні, за інформацією Белгідромету, в Гомельській області випало рекордно низька кількість дощів — всього 7,9 мм, що становить 19% від норми.

«Але це проблема не тільки Полісся. Ці тенденції характерні для всього світу. Ми — частина глобальних процесів», — констатують в Белгідрометі.

У багатьох районах Полісся знаходяться так звані дефляційно небезпечні землі (це ті, де ґрунт дуже схильний до видування і розвіювання пухкої породи). Саме вони і піднімаються в повітря під час сильного вітру, перетворюючись в піщані бурі. Ті, у свою чергу, прискорюють ерозію ґрунту, яка призводить до руйнування родючого шару.

У Білорусі дефляційно небезпечні — майже третина орних земель. І, кажуть фахівці, продуктивність їх серйозно знижується.

Основна причина піщаних бурь, вважають експерти, — це відсутність в Білорусі нормальних полезахисних смуг (посадок лісу і чагарнику, призначених для захисту полів від вітрових ерозій) та масштабне розорювання земель.
13.05.2020 12:04
Источник: SuperAgronom.com
Похожие новости


© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна
© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна