Виробництво молока в Україні продовжує скорочуватись

В 2019 році Україна рекордно скоротила виробництво молока – до 9,69 млн тонн, або на 3, 7%. Українські переробники недотримали 377,1 тисячу тонн сировини.

Про це, опираючись на дані Держстату, повідомляє аналітичний відділ Асоціації виробників молока.

Відмічається, що всі роки незалежності українська молочна галузь демонструє скорочення виробництва молока. Проте саме у 2019 вперше зафіксували такі рекордні темпи падіння, коли загальний збір молока «не дотягнув» до позначки в 10 млн тонн. Причина – скорочення поголів’я дійних корів.

Так, підприємства вирізали корів через незрозумілу ситуацію із запровадженням ринку землі, неповні виплати компенсацій існуючих програм держпідтримки, а також чутки про суттєве їх скорочення у 2020. Через це деякі підприємства або повністю закрили молочний напрямок бізнесу, або максимально скоротили поголів’я, поки що низькопродуктивної худоби, для акумуляції коштів. Значна кількість ферм заморозили інвестиційні інфраструктурні проекти, є і такі, які повністю розчаровані державною політикою у сфері підтримки тваринництва та розглядають питання закриття молочного бізнесу.

Серед населення скорочення виробництва молока відбувалося через погану ціну на сировину низьких ґатунків, які виробляються більшістю домогосподарств. До інших, не менш важливих причин, належать зменшення чисельності працездатного населення у сільських місцевостях, трудова міграція та наростання настроїв небажання утримування худоби.

В цілому, наймасштабнішим скорочення виробництва сировинного молока було серед господарств населення, де падіння склало 4,6%, а це – 339,3 тис. тонн. Скорочення відмічалося майже по всіх регіонах, найбільше зменшили виробництво на Київщині – на 15%, на Вінниччині – 9,7%, на Запоріжжі – на 9,7%, на Миколаївщині – 9,6%, на Чернігівщині – 9,1%, на Черкащині – 8,6%, на Волині – 8,3%, на Житомирщині – 7,6%. У 2019 році загальний надій у приватному секторі становив 6,97 млн тонн.

Серед молочно-товарних ферм скорочення виробництва було меншим – 3,7%, до 2,72 млн т. з річними втратами 37,8 тис. т. Зниження виробництва сировинного молока відбулося у більшості регіонів країни. Найбільше структурне падіння було серед господарств Закарпаття, яке в річному вимірі сягнуло 40%. Але оскільки це «найбідніший» на молоко регіон – тут виробляється лише 2 тис. т молока в рік, тому втрати в об’ємі 800 тон на рік не є суттєвими для загального валу. В інших регіонах частка скорочення супроводжувалась серйозними фактичними втратами: так, в Чернівецькій області виробництво зменшилося на 20%, а це – 2,8 тис. т молока, у Рівненській – на 14,3%, а це 10,9 тис. т, Сумській – на 14,2%, що дорівнює 24,7 тис. т, Донецькій – на 12,9%, а це – 9,2 тис. т, Луганській – на 10,7% , а це мінус 3,3 тис. т, Запорізькій – на 10,2% або 3,8 тис. т, Київській – на 2,5%, а це – 5,6 тис. т та Житомирській – на 2,2% або 2,5 тис. т.

За прогнозами аналітиків у 2020 році очікується подальше скорочення виробництва сировинного молока.

Його масштаби у промисловому секторі будуть залежати від ступеня вирішення державою тих гострих питань, які постали наразі перед фермерами. Очікується на деяке сповільнення темпів падіння виробництва молока у першій половині року серед молочно-товарних ферм, проте таке «затишшя» може бути тимчасовим.

Виробництво молока населенням буде і надалі скорочуватися. Попри те, що молока від домогосподарств надходить на переробку лише четверта частина, подальше скорочення зумовить поглиблення дефіциту молока на переробних підприємствах. Компенсувати його можна було б за рахунок збільшення виробництва промислового молока. Проте ситуація, у даному випадку залежить не від фермерів, а від держави. Адже існуючі нині програми підтримки, на жаль, є неефективними та не вирішують глобальних кризових питань. Виходом із ситуації може стати зниження ставки ПДВ на молокопродукти з 20% до 6-8% за аналогією до країн Європейського Союзу.
23.01.2020 12:11
Источник: agro-business.com.ua
Похожие новости

12.02.2020
Правительство открывает реестры, которые позволят с телефона или компьютера проверить подлинность продукта, а также действительность маркировки "органическая продукция".
11.02.2020
У 2019 році завдяки змінам до валютного законодавства українські фермери отримали можливість видавати аграрні розписки на кредиторів-нерезидентів та залучати фінансування з-за кордону.
12.02.2020
Представники галузі картоплярства закликають повернути держпідтримку галузі - компенсації за будівництво сховищ та купівлю зрошувальної техніки.
17.02.2020
Повсюди агрокліматичні умови у вигляді перепадів температур, дощу, мокрого снігу та утворення подекуди льодяної кірки, сприяли призупиненню активного розвитку мишоподібних гризунів.
17.02.2020
Обсяги експорту меду минулого року на 12,7% перевищують відповідний показник 2018-го (49,366 тис. тонн), а виручка - лише на 3,2% ($97,984 млн).
11.02.2020
Виноробна галузь України сьогодні переживає найскладніші часи за останні 30 років.

© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна