Експорт замороженої малини сягнув рекордної позначки

У серпні 2021 року Україна оновила історичні рекорди щомісячного експорту замороженої малини. Лише за один місяць країна змогла продати на зовнішні ринки 5,6 тис. тонн заморожених ягід малини, виручивши за це $21,5 млн. Ще одним історичним рекордом стала середня ціна експорту малини $3,6 за кг.

Проте, найімовірніше, ці рекорди буде побито вже за підсумками вересня 2021 року, твк як саме на вересень зазвичай припадає пік експорту цього продукту з України. Крім того, ціни на заморожену малину на світовому ринку у вересні продовжували зростати, як і попит на цю ягоду, а ягідники України цього місяця зазвичай активно прибирають і переробляють ремонтантні сорти малини.

Попередній місячний рекорд експорту малини у натуральному вираженні було встановлено у вересні 2020 року, коли з країни вперше було експортовано понад 4 тис. тонн продукції. Відповідно, у серпні 2021 року експорт перевищив попередній рекорд одразу на 44%.

Цікаво також подивитися на еволюцію середніх експортних цін на малину за останні роки. Абсолютно безпрецедентний стрибок цін стався на початку сезону 2021/22 років. Найімовірніше, рекорд ціни на малину знову буде оновлено у вересні 2021 року.

«Світові ціни на продукти харчування в 2021 році оновлюють рекорди, і причини такого драматичного зростання цін на продовольство криються в різкому зростанні світової інфляції за рахунок надмірної емісії всіх ключових валют, у розриві відпрацьованих логістичних ланцюжків, різкому зростанні вартості логістики і навіть у дефіциті внаслідок ускладнення переміщення некваліфікованої робочої сили між країнами. Однак зростання світових цін на малину стоїть окремо – фактично глобальні ціни на цей продукт зросли сильніше, ніж на будь-який інший продукт харчування», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Насправді заморожена малина – це дуже маленький у глобальному масштабі продукт. Міжнародна торгівля замороженою малиною становить менше $1 млрд або близько 0,05% міжнародної торгівлі продовольством та 0,7% усієї плодоовочевої торгівлі. Її популярність зросла в останні роки саме завдяки її дешевизні, тому сьогоднішнє зростання цін – це наслідок різкого зростання популярності малини, насамперед серед виробників продуктів харчування у різних країнах світу. Однак головним фактором, який призвів до вибухового зростання цін на цю ягоду, стали повідомлення про проблеми з урожайністю та якістю малини в країні-лідері світового ринку Сербії, які почали надходити вже у червні 2021 року», – пояснює експерт ФАО.

Він також радить звернути увагу на те, що світові ціни на заморожену малину почали зростати ще у 2019 році, тому багато країн, у тому числі й Україна, поступово нарощували площі під нею у 2020 та різко їх розширили вже у 2021 році. Саджанці малини на весну 2022 року також у багатьох країнах уже розкуплено. Тому світ може зіткнутися з черговим витком надвиробництва цієї ягоди.

«Як ми вже відзначали у нашому аналізі тенденцій імпорту замороженої малини по країнах, у 2021 році намітилася тенденція зниження імпорту цієї ягоди до багатьох провідних країн-імпортерів через швидке зростання цін на ягоду. Коли ціни зростають, споживання зазвичай знижується. Так як у світі дуже широкий і зростаючий вибір різних видів ягід, замінити малину виробникам йогуртів, смузі, кондитерських та хлібопекарських виробів є чим. А якщо зростає виробництво і водночас знижується попит, наслідки можуть бути дуже неприємними для цін», — попереджає Андрій Ярмак.
10.12.2021 11:23
Источник: UkraineFood.org
Похожие новости


© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна
© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна