Доступні фінанси: можливості для невеликих фермерів

Залучення кредитних спілок до агрокредитування матиме позитивний ефект для розвитку сегменту мікро та малих фермерських господарств. На практиці вагома роль у цьому процесі відведена інструменту аграрних розписок, які можуть використовуватися як забезпечення за наданими кредитами в умовах нестачі «твердої» застави у позичальника. Мікро та малі фермерські господарства зацікавлені в аграрних розписках, однак наразі обмежена кількість кредиторів готова надавати фінансування підприємствам з цього сегменту. Зі свого боку для кредитних спілок це перспективний напрямок, в якому вони можуть ефективно працювати та залучати нових клієнтів. Завдяки законодавчим змінам з минулого року кредитні спілки можуть працювати з аграрними розписками, і перші практичні результати не змусили на себе чекати. Наприклад, кредитні спілки, які вже використовували аграрні розписки, цього року отримали значно більшу кількість заявок на кредити від аграріїв у порівнянні з попередніми періодами. Інші ж підприємства уважно вивчають та поступово також долучаються до роботи з інструментом.

30 травня 2019 року кредитна спілка «БЕБКО ФІНАНС» (Херсон) вперше для себе використала фінансову аграрну розписку як забезпечення за кредитом фермеру. Кредит отримав аграрій з Херсонської області, який вирощує озиму пшеницю. Рішення про приєднання до «клубу» кредитних спілок, що застосовують аграрні розписки у своїй кредитній діяльності, у «БЕБКО ФІНАНС» прийняли після ретельного вивчення даного інструменту. Спочатку керівництво спілки ознайомилося з методикою використання аграрних розписок. Згодом вже працівники спілки долучилися до процесу та пройшли спеціалізовані тренінги Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні», а також Проекту USAID «Кредитування сільськогосподарських виробників». Наступним етапом було ознайомлення з даним інструментом потенційних позичальників – сільськогосподарських виробників Херсонської області. На сьогодні це вже четверта кредитна спілка, яка використала аграрну розписку як інструмент забезпечення за кредитами. Всього кредитними спілками станом на 1 червня 2019 року надано 7 кредитів із використанням фінансових аграрних розписок на загальну суму 2,64 млн. гривень.
 
Віталій Гавриш, заступник голови правління КС «БЕБКО ФІНАНС»:
- Ми дуже гнучкі та готові до різних інновацій, прагнемо пробувати нові інструменти. В аграрних розписках нас зацікавив чітко прописаний механізм повернення коштів та можливість отримати виконавчий напис одразу у нотаріуса, без звернення до суду, якщо боржник прострочить виконання зобов’язання.

Першу для спілки аграрну розписку ми прийняли як додаткове забезпечення за кредитом. Фермер раніше вже отримав кредит під сільгосптехніку, а йому потрібна була додаткова сума, яку й вирішили оформити під аграрну розписку, адже член спілки надійний і сплачує за кредитом вчасно.


Розписку посвідчували у нотаріуса, з яким вже мали досвід співпраці під час використання інших видів застави. Оформлення коштувало  близько 4 тис. гривень і таку ціну приблизно пропонували й інші херсонські нотаріуси.

Дане оформлення для нас - це пілотний проект, і ми хочемо побачити, як буде відбуватися виконання аграрної розписки. Якщо цей процес пройде нормально, то зможемо працювати в цьому напрямку й далі, адже інструмент дуже корисний.

Кілька фермерів уже звернулися з приводу оформлення кредиту під аграрну розписку, і ми розглянемо ці заявки і проведемо оцінку ризиків.

 
За матеріалами Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні»
01.07.2019 19:29
Похожие новости

16.07.2019
Приказ Министерства аграрной политики и продовольствия Украины Об утверждении Требований к безопасности и качеству молока и молочных продуктов вступил в силу 12 июля.
16.07.2019
Украинские поля обмолотили на 1375 тысяч га ячменя, общий сбор составляет около 4508 тысяч тонн зерна.
15.07.2019
Фермерам буде простіше отримувати кредити від банків.
15.07.2019
Україна має торгові відносини з 30 країнами, завдяки яким українська органіка потрапляє на ринки 37 країн.
17.07.2019
В сезоне 2018/2019 гг. Украине удалось сохранить позитивный торговый баланс по яблоку, увеличив экспорт до рекордного показателя 62 тыс. тонн.

© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна