Все про солом’яний город

Овочівництво та ягідництво, набирає популярності не лише серед фермерів. Кожен, хто володіє хоч найменшим клаптиком землі, хоче мати на своєму столі свіжі овочі, зелень та ягоди. Тому такий вид ведення с/г діяльності як ніколи актуальний. Зазвичай високопродуктивне сільське господарство пов’язують із гідропонікою, проте на ній світ клином не зійшовся. Вирощування врожаю в соломяних тюках завойовує прихильність у все більшої кількості людей.

Город на соломі — аж ніяк не ноу хау. Цей метод вирощування існує приблизно з 1960-х років. Простіше кажучи, це практика вирощування квітів, ягід або овочів у соломі. Водночас цей метод дозволяє заощаджувати кошти та значно ефективніший, ніж інші.

Чому варто облаштувати солом’яний город?

1.Неймовірно адаптивний

Якщо у вас погана земля або взагалі взагалі немає ґрунту, ви все ж можете вирощувати улюблені овочі та інші культури. Подібно до вирощування в мішках, солом’яні тюки працюють як природні контейнери, що дозволяють посадити те, що ви хочете й де ви хочете.

2. Менш працемісткий, у порівняні з традиційними методами вирощування

Город на соломі не вимагає великої кількості ґрунту або компосту. Також він потребує значно менше уваги в порівнянні з посадкою у відкритому ґрунті. Проблеми з бур’янами для солом’яного городу практично не існує.

3. Більш продуктивний

Як відомо, рослини потребують світла, кисню та води для зростання. В останні роки вчені визначили, що чим більше кисню, тим краще росте рослина. Завдяки тому, що солом’яні тюки не є герметичними, коріння рослини отримує ще більше кисню, що, у свою чергу, сприяє кращій вегетації.

4. Довший вегетаційний період

Солом’яні тюки генерують тепло, коли розкладаються. Це означає, що рослини, розміщені в них, менше будуть страждати від легких заморозків, оскільки їх коріння буде природньо підігріватись. Це дозволяє вегетаційному сезону починатися раніше навесні й пізніше закінчуватися восени.

5. Значно менше відходів

На відміну від вирощування в мішках, які мають обмежений термін зберігання, і в стелажах, які врешті-решт розвалюються, солом’яні тюки майже не залишають відходів. Незважаючи на те, що більшість тюків «живе» лише один рік, вони порівняно дешеві та можуть бути повністю перероблені.

Коли вони стають занадто «зношеними» та розсипчастими, їх можна відправити в компостну яму, де вони розкладуться. Наступного року ви зможете використати їх знову, тільки цього разу вже в якості підживлення ваших рослин.

Недоліки солом’яного городу

1. Потрібно більше води

Деякі плюси використання солом’яних тюків водночас, є і їх недоліками. Очевидно — вода через солом’яні тюки проходить досить швидко, вони не герметичні. Оскільки повітря може легко циркулювати через них, вода буде швидше випаровуватись. Крім того, через постійний процес розкладання, постійно генерується тепло, яке може повністю висушити тюки, якщо вони не поливаються регулярно. Це особливо актуально в теплому й сухому кліматі, де може виникнути необхідність поливати їх двічі на день. У такому випадку варто замислитися над встановленням системи зрошення.

2. Не надто привабливий зовнішній вигляд

Багато людей переймаються тим, який вигляд мають солом’яні тюки. У першу чергу це стосується тюків, які використовуються для двох сезонів. У такому разі їх вигляд буде далеким від поняття «привабливий».

Щоби зробити їх більш естетичними, багато хто вирощує траву на боках тюків. Для більш радикального вирішення проблеми, можна приховати їх під панелями.

Вибір правильних тюків

В ідеалі необхідно використовувати солом’яні тюки з пшениці, вівса, жита або ячменю. Вони виготовлені з голих стебел культур, які залишилися після того, як комбайн збив насіння. Використання голих стебел усуває проблему проростання насіння, яке перешкоджатиме росту рослин.

Необхідно уникати використання кукурудзи або льону в якості матеріалу для тюків. Стебла цих культур масивні та міцні й повільніше розкладаються. Додаткова причина, чому не варто використовувати тюки з льону — його стебла містять натуральні масла, які сповільнюють процес розкладання.

Ще однин різновид тюків — тюки із сіна. Основна відмінність від солом’яних полягає в тому, що сінні тюки часто містять цілі стебла та насіння. Також вони можуть містити інші рослини, такі, як трава та польові бур’яни. Це, звісно, підвищує ризик проростання небажаних рослин у тюках. Проте перевагою сінних тюків буде природній високий вміст азоту, що дуже важливо для росту рослин. У той час, як солом’яні тюки не мають необхідної кількості цієї надзвичайно важливої речовини.

Підготовка тюків

Однією з багатьох переваг солом’яних тюків є природне тепло, яке генерується при їх розкладанні. Якщо ж ваші тюки ще нові, то вони потребують певної підготовки, щоб допомогти розпочати цей процес. Ця підготовка, ймовірно, є найбільш трудомісткою частиною процесу формування вашого солом’яного городу.

Якщо у вас немає часу на це — спробуйте придбати тюки, яким не менше 6 місяців. Такі тюки вже починають природно розкладатися. Якщо ж ви не можете придбати старі солом’яні тюки, нові підготувати досить легко. У цілому цей процес займе від 10 до 14 днів.

День 1

Розподіліть добрива, багаті на азот, рівномірно по поверхні соломи. Високий вміст азоту сприяє пришвидшенню процесу розкладання.

Якщо ви плануєте органічне виробництво, є багато відповідних органічних добрив. Три склянки органіки на тюк повинно бути достатньо. Добрива необхідно повільно заливати в тюк, припинивши, як тільки вода починає стікати з дна. Якщо перспектива поливати ваші тюки кожен день вас не приваблює, — іригаційна система допоможе взяти на себе більшу частину роботи. Процес поливу необхідно повторювати кожен день.

День 5

Продовжуйте посипати й поливати, як раніше, але тепер використовуйте дощову воду воду яка відстоювалася протягом ночі. Продовження поливу холодною водою може призвести до сповільнення процесу розкладання. Через кілька днів ви зможете відчути, що тюки починають розігріватися. Приблизно на шостий день тепло всередині тюка буде досягати приблизно 65 °С.

День 11

Відтепер у тюках добрив достатньо. Це означає, що можна припинити їх підгодівлю. Проте полив водою необхідно продовжувати й надалі. Якщо його припинити — можна звести нанівець всю роботу, що була зроблена до цього часу.

День 14

Солом’яні тюки повинні бути гарячими та вологими зсередини. Ви можете помітити чорні комочки компосту на внутрішній стороні тюку, це ознака того, що вони готові до посадки.

Не хвилюйтеся, якщо під час подготовки з’являються гриби, вони абсолютно нешкідливі та лише означають, що процес розкладання працює добре.

Альтернативний спосіб

Якщо стандартний спосіб підготовки для вас надто працемісткий, то добриво з більш високим, ніж середній рівнень азоту можна застосовувати через день. Цьому методу часто віддають перевагу в більш прохолодному кліматі.

Так як і в першому варіанті додати 3 склянки добрив до кожного тюку. У ті дні, коли ви їх не підживлюєте, не забудьте перевірити, чи не висихають. Це може бути особливою проблемою на початку процесу. Якщо вони починають підсихати — полийте їх водою.

Зменшіть кількість добрив до 1,5 склянки на тюк на 7 та 9 днях.

На 10-й день перейдіть на на фосфорні та багаті калієм добрива. Як і в першому варіанті 1 на 14 день ваші тюки мають бути готові до посадки.

Підготовка грунту

Бетонна основа — ідеальна поверхня для соломяного городу, оскільки вона мінімізує ризик виникнення бур’янів і шкідників. Якщо ж ви плануєте розмістити тюки на грунті — варто замислитися над встановленням простої мембрани. Хоча соломяний город буде чудово працювати ї без неї, присутність мембрани допоможе мінімізувати ріст бур’янів.

Найдешевший варіант — солома, старі шматки килима, газети, картон чи пластик. Однак, якщо ви хочете вирощувати культури в соломяних тюках більше одного вегетаційного сезону, варто придбати мембрани з мішковини.

Добрива та компост

Азот, фосфор, калій і кальцій — це чотири найважливіші поживні речовини в процесі вирощування. В ідеалі, ви повинні використовувати добрива, які підвищить наявність цих чотирьох речовин.

Якщо ви хочете дотримуватись органічного вирощування — органічна квіткова та овочева суміш чудово підійде для ваших цілей. Якщо ви не зможете отримати органічну суміш, будь-яка суміш квітів і овочів, призначених для загального використання, працюватиме непогано. Просто переконайтеся, що вона має високий вміст азоту.

Навіть якщо ви не плануєте вирощувати органічну продукцію, ви все ж повинні розглянути можливість використання щось більш екзотичного, ніж стандартна суміш добрив.

Суміш водоростей містить багато ферментів та мінералів, які не зустрічаються у звичайних добривах. Така суміш особливо ефективна, якщо ви вирощуєте квіткові рослини, такі, як томати, перець та огірки.

Мікс із риб’ячого жиру містить більшість поживних речовин, присутніх у хімічних добривах. Він має високий вміст азоту та амінокислот, а також підвищений рівень калію та фосфору. Оскільки риб’ячий жир, що міститься в суміші, засвоюється рослинами дуже швидко (до двох днів після внесення), його часто застосовують безпосередньо перед посадкою ваших культур, щоб додатково про стимулювати їх ріст.

Кісткове та рибне борошно просто «упаковані» корисними поживними речовинами. Кісткове борошно допомагає підвищити рівень фосфору, кальцію та азоту. Рибне — додає окрім азоту і фосфору ще й калій.

Трохи більш незвичайним є компостний «чай». Він забезпечує ефективний стимул для рослин, та допомагає захистити їх від грибкових захворювань. Він заселяє грунт корисними мікроорганізмами й допомагає забезпечувати рослини поживними речовинами швидше, ніж стандартні, хімічні добрива.

Також можна використовувати компостований чи розсипний деревний попіл. Він забезпечує прискорене постачання вапна та калію вашим рослинам. Якщо ж його розсипати навколо рослин, він виступатиме в ролі природного бар’єру проти слимаків і равликів.

Деревний попіл необхідно використовувати з обережністю, оскільки при намоканні він виробляє солі, які можуть пошкодити урожай. Один зі способів уникнути цього полягає в додаванні деревного попелу до компосту перед застосуванням, що нівелює вплив солей на ваші рослини.

Хоча рідкі добрива практично ідеальні й легкі в застосовуванні, гранульовані добрива зазвичай більш економні. Якщо ви вирішите скористатися гранульованими добривами, спробуйте максимально розчинити гранули у воді для поливу перед застосуванням.

Безумовно, вам також знадобиться компост. Використання свіжого компосту, а не грунту, виритого з вашого городу, зменшує шанси на пересадку будь-яких бур’янів, слимаків або яєць равликів у солом’яні тюки. У довгостроковій перспективі це означає, що ви витрачатимете значно менше часу на догляд за вашими рослинами.

Що вирощувати

Плодові

Такі рослини, як полуниця, помідори, чудово почуваються в солом’яних тюках. Якщо ви не живете в особливо теплому кліматі, якщо ви вирощуєте помідори або інші рослини з насіння, найкраще пророщувати насіння або в теплиці, або на підвіконні в приміщенні.

Коренеплоди

Коренеплоди краще ростуть у вільному грунті, який зберігає вологість, але легко стікає. Це саме такі умови, які забезпечують солом’яні тюки. У них не тільки коренеплоди розповсюджуються вільніше, ніж у грунті, а й сама рослина легше проростає. Крім того, при зборі врожаю картоплі із солом’яних тюків, вона будуть набагато чистіше, ніж вирощена на землі.

Зелень і трави

Ці культури також процвітають в умовах, які забезпечує солом’яний город. Якщо ви вирішили вирощувати таку швидкозростаючу рослину, як салат, спробуйте досівати насіння кожні два тижні протягом усього сезону. Це не тільки скоротить витрати, але також дозволить насолоджуватися безперервним врожаєм.

Рослини-супутники

Рослини-супутники надзвичайно популярні серед овочевих виробників, адже це чудовий спосіб привабити бджіл та комах, що харчуються шкідниками. Ця природна форма боротьби зі шкідниками не тільки ефективна, але й додає краси вашому городу.

Серед найпопулярніших рослин-супутників — чорнобривці, настурції та карликові васильки. Якщо ви вирішите посадити багаторічні рослини, пам’ятайте, щоби їх вилучити до кінця вегетаційного періоду для уникнення змішування із соломою в компості. Просто розмістіть їх у теплиці, щоби знову використати в наступному сезоні.

Скільки можна посадити в один солом’яний тюк?

Незважаючи на спокусу посадити в тюк стільки, скільки він може вмістити, варто пам’ятати, що при переповнений тюк може розчавити деякі культури, гальмує зростання рослин та обов’язково позначиться на загальній урожайності.

Варто зазначити, що вирощування суміші рослин в одному тюкові може бути гарною ідеєю. Це не тільки створює приємний естетичний ефект, але також дозволяє максимально використати наявний простір.

Ось приблизна кількість рослин для розміщення на один тюк:

 • Квасоля  — до 5
 • Буряк — 4
 • Капуста — 4
 • Морква — 4
 • Цвітна капуста — 4
 • Огірки — 4
 • Часник — 4
 • Зелень орієнтовно — 5, залежно від сорту
 • Салат орієнтовно — 5
 • Дині — 2
 • Перець — 4
 • Картопля — 3
 • Редька орієнтовно — 5
 • Шпинат — 3
 • Сквош — 2
 • Полуниця — 3–4
 • Помідори — 2–3
 • Цукіні 2–3
 • Пам’ятайте, що наведена вище таблиця є лише рекомендацією. Перед посадкою завжди проконсультуйтеся з інструкціями на насінному пакеті або наклейці.

Догляд протягом вегетаційного періоду

Як уже було сказано вище, солом’яний город потребує більшої гідратації, ніж інші форми садівництва. Навіть найдосвідченіших садівників може здивувати швидкість висихання тюків.

Якщо ви плануєте заміну тюків щороку, варто розглянути можливість додавання черв’яків. Вони не тільки сприятимуть збільшенню кількості повітря та води, що потрапляє в грунт, але також допомагатимуть розбивати органічні речовини, такі, як листя і трави. Крім того, продукти життєдіяльності черв’яків, є прекрасним природним добривом.

Збір урожаю

Збір урожаю в основному такий же, як і в інших формах садіництва. Єдиний вид культури, для якого він відрізняється, — коренеплоди. Якщо деякі з них, такі, як морква, можуть бути легко витягнуті, інші вимагають дещо іншого підходу.

Так, при посадці картоплі варто розмістити її як можна ближче до краю. Коли прийде час збити врожай, його легко можна зібрати з боків тюків. Це зручний метод, який можна використовувати для всіх типів коренеплодів.

Що робити після завершення сезону?

Як уже зазначалося, солом’яні тюки «живуть» лише рік. У більш холодному кліматі їх можна використовувати протягом двох років. Проте на другий сезон вони будуть виглядати неохайно. Якщо стан солом’яних тюків ще дозволяє їх повторне використання, їх переміщення в теплицю дозволить вирощувати врожай і взимку.

Якщо ж ви не плануєте нічого вирощувати взимку, то придатні до повторного використання тюки повинні зберігатись у сухому приміщенні. Це дозволить використати їх ще раз у наступному сезоні.

Після закінчення вегетаційного періоду тюки, які не придатні до повторного використання, необхідно висушити, перш, ніж помістити в компостну яму. Якщо у вас немає місця для компосту, можна накрити тюки брезентом або іншим водонепроникним матеріалом. Це запустить процес розкладання протягом зими.

Наостанок

Солом’яний город — високоефективний спосіб вирощування, менш працемісткий у порівнянні з класичними формами садівництва. Цей спосіб можна віднести до категорії «город для ледачих». Головна ідея — якомога менше попрацювати фізично й отримати хороший врожай. Комусь може бути вже не під силу важка фізична праця з огляду на вік, а комусь просто ліньки. Він чудово підійде людям, які б хотіли вирощувати овочі, зелень чи ягоди, але не мають часу чи можливості для того, щоб провадити такий вид діяльності в класичний спосіб.
11.06.2018 07:53
Источник: https://kurkul.com
Похожие статьи

09.06.2015
Посев семян томатов на рассаду нужно проводить грамотно, со знанием дела. Ведь от срока посева, состава почвы, количества подкормок и других не менее важных деталей будет зависеть развитие растения и количество урожая, которое культура может дать.
01.04.2018
Сегодня речь пойдёт о пользе сырых яиц. Мнение о пользе питья сырых яиц довольно двойственное. Но большинство аргументов против этого в основном основаны на возможности подхватить сальмонеллёз, острое кишечное заболевание.
26.05.2012

Кофе издавна славился своим неповторимым вкусом и ароматом. Этот древний напиток также ценится своими бодрящими свойствами. Однако буквально до недавнего времени считалось, что кофе вреден для нашего здоровья, а уж для цвета лица тем более. В чем же все-таки польза и вред кофе?

09.09.2015
Любой свиновод понимает, что свиньи, в конечном счете, выращиваются на убой. Многие ли отечественные свиноводы задумываются о нуждах и чаяниях мясников? С сожалением нужно констатировать, что немногие. Исключение составляют специалисты свиноводческих предприятий, в состав которых входят цеха убоя и разделки.
22.05.2015
Отечественная порода мясо-шкурковых кроликов, созданная в результате чистопородного разведения животных породы шампань. Утверждена в 1952 г. на территорию СССР в 1927-1928 гг из-за границы особи породы шампань по размерам тела относились к средней породы мясо-шкурковых кроликов.

© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна
© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна