Актуальні відповіді на питання щодо ягідного ринку 2018

У травні громадська Асоціація «Укрсадпром» провела прес-конференцію, присвячену прогнозам на фруктово-ягідний урожай поточного року. Своє бачення стану справ у галузі висловила, зокрема, член ради Асоціації Ліліана Дмитрієва, комерційний директор плодово-ягідного розсадника «Брусвяна» (Житомирська обл.).

 
Як виглядає сьогодні вітчизняне ягідництво?
Клієнти нашого розплідника працюють по всій території України. Тож ми прагнемо бути в курсі подій. Треба розуміти, що ринок України специфічний. На ньому присутня не тільки ягода, вирощена спеціалізованими підприємствами. Вони виробляють лише від 1/5 до 1/3 усієї продукції. А от більша частина ягід вирощуються на присадибних ділянках. І саме тому індивідуали передусім визначають ціну та асортимент продукції. Сільськогосподарські підприємства, як правило, займаються більш стійкими сортами. Більше уваги приділяють засобам захисту рослин, технологіям. І вони можуть наймати на роботу фахівців.
Частка України в світовому виробництві ягід становить приблизно 0,9%. Щодо полуниці — ми вирощуємо 0,6% світового обсягу, малини та ожини виготовляємо 2,2%, лохини — 0,1% і смородини — 4,6%. Поки що небагато, але зростання помітне. Експортний бум за останні три роки сприяв збільшенню виробництва ягід учетверо. Сьогодні в Україні під ягідними культурами зайнято 23 тис. га плантацій. Щоб наситити внутрішній ринок та зайняти доступні нам ніші імпорту, потрібно приблизно 300 тис. га.
 
Пані Ліліано, які саме ягоди найбільш затребувані споживачами?
Сьогодні лідером ринку є чорна смородина. Вона займає, за різними оцінками, 40–50% усіх площ, на яких вирощуються ягоди. Далі йде полуниця садова — це приблизно 24% плантацій. І малина з ожиною займають 12%. Останнім часом набирає оберти лохина. Крім того, збільшуються посадки обліпихи, жимолості та суниці альпійської.
 
А в яких регіонах України їх вирощують найбільш активно?
Лідерами з їх виробництва за обсягами є господарства Дніпропетровської та Донецької областей. Якщо ж рахувати за кількістю підприємств, то тут провідні позиції займають Він­ниччина, Волинь, Житомирщина та Хмельниччина. Слід відзначити також Закарпаття, де здавна традиційно приділяють велику увагу вирощуванню ягід. Добра ціна на цей корисний продукт у 2015 році, коли були заморозки у Європі, зчинила бум по всій Україні на закладення ягідників: малини, лохини тощо. Завдяки цьому поточного року урожай ягід може зрости на 10–30%.
 
При такому збільшенні врожаю, мабуть, ми побачимо зниження цін на ягоди на роздрібному й оптовому ринках?
Відповісти непросто. Слід враховувати ряд факторів. З одного боку, конкуренція і зростання обсягу виробництва, дійсно, повинні знижувати ціни. З іншого, потрібно брати до уваги погодні фактори, які можуть знизити врожай. Засуха і відсутність вологи в ґрунті здатні негативно вплинути на дозрівання. Значної шкоди завдає ягідникам град, жуки-квіткоїди. У порівнянні з минулим роком у галузі підвищилися зарплати працівникам і відрахування до бюджету. Це збільшує собівартість продукції. Також подорожчали засоби захисту рослин, добрива. Крім того, нові ягідники закладають, як правило, орієнтуючись не на свіжий ринок і взагалі не на внутрішній український.
 
Тобто галузь насамперед орієнтується на експорт?
Зараз ми спостерігаємо збільшення споживання ягід також і всередині України. Популяризація їх йде у напрямку HoReCa (заклади громадського харчування — Ред.). Більшість ресторанів охоче включають у десертне меню ягоди і страви з них, і цю практику переймають домогосподарства. А експортують українці в свіжому вигляді насамперед полуницю, малину, смородину. У замороженому — малину і все інше. Для нас бажаним є ринок Європи, де найбільш платоспроможні країни — Великобританія і Німеччина. Але для того щоб потрапити туди, потрібно попрацювати і понести чималі попередні витрати. Далеко не кожен український виробник готовий до цього. Є добрі ринки Близького і Середнього Сходу. Туди теж спрямований наш погляд, але там є свої особливості. Традиційним для нас є й ринок Білорусі, де українська ягода успішно конкурує з місцевими виробниками за рахунок нашої кращої якості.
 
Відомо, що вирощування ягід вимагає грамотних фахівців. Чи не відчуваєте ви, як багато хто в агросфері, нестачу кадрів?
Для ягідних плантацій необхідно від 2 до 10 працівників на гектар. Як тільки відкрили безвіз, практично з усіх господарств галузі люди кинулися на заробітки у Європу. Це спостерігалося особливо очевидно торік. Але цьогоріч вони, схоже, почали повертатися. У ЄС не все так просто. Так, там високі зар­плати. Але робочий день не 8 годин, а часом до 12-ти. Додаткові витрати на життя, відсутність медичних страховок для нерезидентів… І взагалі там ставлення до робітників інакше, ніж те, до якого ми звикли. Тобто процес трудової еміграції перед нами вже стоїть не так гостро, як минулого року.
 
Крім інтенсивних садів і ягідників, які ще інновації з’явилися у вашій справі?
Зараз розвивається такий вид агробізнесу, як вирощування ягід не у відкритому ґрунті, а у тунелях. Це дозволяє отримувати більш ранній урожай, уникати холодів і несприятливих погодних факторів. Хоч ягода з тунелю дорожча, ніж із відкритого ґрунту, але вона дозволяє українським виробникам продовжувати сезон споживання, розтягнути в часі сезонну наявність ягід на наших прилавках.
 
У вашому розпліднику «Брусвяна» продаються також квіти. У квітні ви брали участь у Міжнародній виставці з ландшафтного дизайну. Наскільки це цікаво з точки зору прибутку?
Моє переконання, що немає більш прибуткової і цікавої справи, ніж ягоди. Але декоративне квітникарство теж може бути успішним. Ми продаємо декоративні рослини, які вирощують різні розплідники, тобто працюємо як супермаркет. Зараз багато хто хоче прикрасити ділянки перед своїм котеджем або офісом декоративними однорічними рослинами. Наприклад, фірма «Камелія» з Києва продає троянди, тюльпани, гіацинти… Спеціалізується на однорічних рослинах. Як бізнес це нині досить затребувано, і є багато господарств, які заробляють на цьому.
01.07.2018 08:45
Источник: https://agronews.ua
Похожие статьи

03.08.2017
Среди заболеваний нутрий самыми опасными трудноизлечимыми являются заразные болезни. Источником этих заболеваний чаще всего являются вода, которая заражена, животный корм. Также не редко заболевание могут занести грызуны, насекомые и птицы, другие домашние питомцы.
12.01.2017
Род Тюльпан относится к семейству Лилейные и объединяет свыше 100 видов многолетних луковичных растений.
03.07.2017
Систему с подземной прокладкой магистралей из трубы ПНД – полиэтилена низкого давления - обычно устраивают на новых участках, без посадок, на этапе планирования площадей под строения, дорожки и т.д. Если есть план всего участка с расположением строений, посадок, и его уже утвердили на семейном совете, то можно посчитать количество и направления труб, точку подсоединения к источнику воды и электричества (если будет стоять отдельный насос), распланировать места отдыха, цветники, огород, теплицу и можно приступать к построению схемы прокладки труб. Определив место подключения к воде, начинайте прокладку от этой точки.
26.05.2017
Разведение перепелов относится к высокорентабельным отраслям птицеводства благодаря очень высокой скороспелости перепелки и исключительно ценным свойствам яиц и мяса.
31.07.2017
Клубника - травянистое многолетнее растение, кустики которого достигают в высоту 15-35 см.

© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна
© 2012-2017 ЧП «Гарант Агро». Все права защищены. Портал не несет ответственности за содержание информации, которую размещают пользователи ресурса. При копировании материалов сайта, ссылка на портал обязательна